Load-Balancing Clusters Using Linux Virtual Servers (LVS)

Unixové systémy, Linux - správa

Building a Load Balancer system offers a highly available and scalable solution for production services using specialized Linux Virtual Servers (LVS) for routing and load-balancing techniques configured through Keepalived and HAProxy. This course discusses the configuration of highperformance systems and services using the Load Balancer technologies in Red Hat Enterprise Linux.

Toto téma je možné zrealizovat pouze jako privátní, a to nejen formou uzavřeného firemního kurzu, ale také jako individuální konzultaci pro jednotlivce.

• Introduction
    1. Evolution, functionality and purpose of HA solutions via load balancing, terminology
    2. Comparision of kernel based and application based solutions
    2. Configuring load balancing solution with primary/backup load balancer
    3. Configuration for common applications
Previous knowledges with advanced Linux administration and TCPIP networking
1 den (9:00hod. - 17:00hod.)