Linux - Red Hat Cluster Suite (LNX6)

Unixové systémy, Linux - správa

Kurz seznámí účastníky s Red Hat Cluster Suite, a to jeho high availability částí, která je určena pro vytváření systémů s vysokou dostupností provozovaných služeb.

Z důvodu dlouhodobě nízké poptávky po tomto školení nejsou v současné době vypisovány termíny pro veřejnost. Je však možné zrealizovat školení jako privátní, a to nejen formou uzavřeného firemního kurzu, ale také jako individuální konzultaci pro jednotlivce.

• Úvod do clusterů
    1. Principy, typy clusterů, jejich využití
    2. Popis HA (high availability) clusterů
    3. Seznámení s implementací v podobě Red Hat Cluster Suite
  • Požadavky na výchozí instalaci a konfiguraci systému pro potřebu clusteru, doporučení pro hardwarové řešení architektury clusteru a návazné infrastruktury pro spolehlivý provoz v produkčním prostředí (napájení, komunikační infrastruktura, sdílené diskové pole).
  • Instalace a zprovoznění clusterového frameworku na prvním uzlu
    1. ověření základní funkčnosti
    2. konfigurace iSCSI klienta a připojení sdíleného iSCSI NAS pole
    3. Rozšíření clusteru na dvouuzlový cluster
    4. ověření funkčnosti instalace clusterového frameworku
    5. sestavení clusteru
  • Konfigurace prostředků pro vytlačování nefunkčního uzlu z clusteru.
  • Fencing
    1. vzdálené ovládání napájení uzlu
    2. odpojení uzlu od sdíleného diskového pole
  • Ukázková instalace a konfigurace služeb provozovaných v prostředí clusteru (WWW, SQL, NFS server), konfigurace active/hot-standby a active/active, konfigurace statického rozdělení zátěže mezi uzly clusteru (afinita služeb k uzlu clusteru).
  • Diagnostika a řešení nejčastějších provozních a chybových stavů
    1. spouštění
    2. zastavování a migrace služeb mezi clustery
    3. start a zastavení celého clusteru
    4. řešení selhání/rozpad clusteru a reakce na selhání provozované služby
    5. síťového připojení
    6. diskového pole
  • Ukázka a diskuse různých možností konfigurace pro komunikaci mezi uzly clusteru a pro ustavení quorum stavu.
    1. Komunikace záložním síťovým spojením.
    2. Použití quorum disku pro rozšířené vyhodnocování funkčnosti uzlů a zabránění úplnému selhání clusteru při ztrátě síťového spojení.
  • Správa sdíleného diskového prostoru.
    1. Použití LVM v clusterovém prostředí (CLVM) a clusterový souborový systém GFS/GFS2.
    2. Použití LVM v clusterovém prostředí (CLVM) a clusterový souborový systém GFS/GFS2.
    3. Využití LVM pro vysokou dostupnost sdílené diskové kapacity (LVM mirror s využitím dvou iSCSI polí).
  • Použití více I/O kanálů k diskovému poli pro zvýšení dostupnosti a/nebo propustnosti dat (multipath I/O).
  • Problematika clusterů s větším počtem uzlů než dva.
  • Diskuse možnosti nahradit sdílené externí diskové pole pomocí replikace lokálních disků uzlů v reálném čase (DRBD).
  • Konfigurace síťových Ethernet připojení. Teaming/bonding - slučování více síťových rozhraní za účelem zvýšení spolehlivosti a/nebo propustnosti sítě.
Základy ovládání a administrace systému Linux.
Linux – základy administrace (LNX1)