Junos Routing Essentials (JRE)

Networking, Juniper

Školení Junos Security (JSEC) je pořádáné ve spolupráci s naším zahraničním partnerem Fast Lane a je standardně vedeno v anglickém jazyce formou FLEX výuky. V případě požadavku na firemní školení pro větší skupinu posluchačů je možné zajistit standardní Instructor-Led Classroom výuku.
This one-day classroom based course provides students with foundational routing knowledge and configuration examples, and includes an overview of general routing concepts, routing policy, and firewall filters. Through demonstrations and hands-on labs, students will gain experience in configuring and monitoring the Junos OS and monitoring basic device operations. This course uses Juniper Networks SRX Series Services Gateways for the hands-on component, but the lab environment does not preclude the course from being applicable to other Juniper hardware platforms running the Junos OS.

Toto téma je možné zrealizovat pouze jako privátní, a to nejen formou uzavřeného firemního kurzu, ale také jako individuální konzultaci pro jednotlivce.

• Chapter 1: Course Introduction
    3. Traffic Queuing
    4. Traffic Scheduling
    5. Case Study: CoS
    6. Lab 4: Class of Service (Optional)
Students should have basic networking knowledge and an understanding of the Open Systems Interconnection (OSI) reference model and the TCP/IP protocol suite. Students should also attend the Introduction to the Junos Operating System (IJOS) course prior to attending this class.
Introduction to the Junos Operating System (IJOS)
Doporučený následný kurz:
Juniper Junos Intermediate Routing (JIR)
1 den (9:00hod. - 17:00hod.)
12 500,00 Kč (15 125,00 Kč včetně 21% DPH)
Vzdělávací partner:
Fast Lane