Síla myšlenky je neviditelná jako semeno, ze kterého vyroste obrovský strom. Je však příčinou viditelných změn v životě člověka. (L.N.Tolstoj)

VMware_logo

Virtualizace serverů

Zveřejněno: 31. 03. 2014
Kategorie: VMware

Virtualizace postupně pohlcuje všechny oblasti IT a výjimkou nejsou ani servery.

Virtualizace je správným rozhodnutím každého byznysmena. Virtualizace IT infrastruktury totiž nejen sníží celkové náklady na IT, ale zároveň zvyšuje jeho celkovou efektivitu. Virtuální server přitom poskytuje přesně ty samé funkce jako fyzický server, avšak ten virtuální navíc zvyšuje jeho celkový výkon tím, že sdílí a přiděluje hardwarové prostředky přesně tam, kde jsou v dané chvíli nejpotřebnější.

Efektivnější a výkonnější

Obvykle využívaný postup při nasazování serverů vede k neefektivnímu využívání hardwarových prostředků – asi jen na 15 %. V průměru 85 % kapacity všech serverů zůstává nevyužitých. Kromě toho, že virtualizace umožňuje používání více operačních systémů současně, odstraňuje zároveň toto výkonnostní omezení, čímž se zvyšuje celková efektivita hardwaru.

Výhody virtualizace :

• internetová konektivita bez omezení přenosu dat
• 84 % organizací má zaměstnance, kteří působí na vzdálených pracovištích nebo vyžadují mobilní přístup
• radikální snížení investic do IT infrastruktury
• není nutná kontinuální údržba a obnova vlastního HW
• zvýšený výkon a přerozdělování hardwarových prostředků tam, kde jsou zapotřebí

VMware vSphere

Většina virtualizačních serverů využívá platformu společnosti VMware, která je lídrem na trhu virtualizace. Ta však přišla s vlastním produktem VMware vSphere, jenž si můžete zdarma po dobu 60 dní vyzkoušet. Případně je možné po neomezenou dobu zdarma využívat produkt VMware vSphere Hypervisor (ESXi), který však nenabízí všechny funkcionality dostupné v placeném balíku vSphere.

VMware vSphere Hypervisor umožňuje:

• vytvoření virtuálních serverů v prostředí VMware
• vytváření kompletních záloh serverů (tzv. snapshotů)
• přenos jednotlivých virtuálních serverů bez závislosti na hardwaru
• nezávislost virtuálních serverů při souběžném provozování

Pokud se setkáváte ve své každodenní praxi se situacemi, které by popsány možnosti VMware softwaru mohly usnadnit, vyzkoušejte ho. Nic neztratíte, protože populární VMware Server v si můžete zdarma stáhnout zde. Jedinou podmínkou pro úspěšný download je bezplatná registrace na portálu VMware.

Chcete se dozvědět více o produktu VMware Server? Přihlaste se na naše školení VMWARE.