Síla myšlenky je neviditelná jako semeno, ze kterého vyroste obrovský strom. Je však příčinou viditelných změn v životě člověka. (L.N.Tolstoj)

Mám se co naučit na školení Power BI pro pokročilé?

Zveřejněno: 21. 02. 2023
Kategorie: ICT Pro

Ptáte se, jestli je ještě možné se posunout v analýze dat za pomoci jazyka DAX? Právě pro Vás jsme připravili ukázku ze zadání cvičení, které zpracovávají účastníci školení Power BI – Pokročilá analýza dat za pomoci jazyk DAX.

Data pro zpracování zadání najdete zde (pro stažení klikněte na tlačítko Download)

1. Do tabulky nahrané z Excel si dopočítejte sloupce:
    1. rok
    1. mesíc
  2. Vytvořte si číselný parametr (tabulku pojmenujte pocet_nejdestivejsich_mesicu), vizuál parametru přidejte na stránku
  3. Na stránku přidejte filtr (průřez) nad sloupcem data [lokalita]
  4. Na stránku přijdete vizuál typu kontingenční tabulka
    1. řádky: data[mesic]sloupce: data[rok]
    1. hodnoty: data[srazky] s agregační funkcí suma
  5. Kontingenční tabulce nastavte podmíněné formátování, přičemž modře budou odlišeny hodnoty (měsíce v roce), které spadají do TOP N vybraných hodnot z parametru.

Tj. Pokud si uživatel vybere v parametru hodnotu 3, zobrazujeme 3 nejdeštivější měsíce v roce (3 měsíce s nevyšší sumou srážek v daném roce)

Ukázka vypracovaného zadání