InDesign GREP - efektivní editace textu (GREP)

Grafika, Adobe

Pracujete v InDesignu? Sázíte publikace většího rozsahu, knihy, produktové katalogy, nabídky cestovních kanceláří, programy na konference? Zpracováváte datové či jmenné seznamy, množství tabulek apod.? Zabírá vám spoustu času sjednocování nebo formátování opakujících se položek v dodaných podkladech? Chcete si zjednodušit tuto práci? Vyšetřit více času na kreativnější činnost? Přijďte se zdokonalit ve stylování v InDesignu, přijďte poznat GREP!
Ke školení je potřeba mít vlastní počítač s příslušným software.

Toto téma je možné zrealizovat pouze jako privátní, a to nejen formou uzavřeného firemního kurzu, ale také jako individuální konzultaci pro jednotlivce.

• Odstavcové a textové styly
    1. Definice, využití, příklady
  • Objektové a tabulkové styly
    1. Definice, využití, příklady
  • Základy GREPu
    1. Co je GREP? – názvosloví, principy, srovnání tohoto nástroje s klasickým textovým vyhledáváním
    2. Kde se s GREPem v InDesignu můžete setkat?
  • Metaznaky – základní kameny GREP
    1. Metaznaky – stavební bloky GREPu
    2. Konstrukce vyhledávacích kritérií pomocí „divokých karet“, místa výskytu, opakovaného výskytu
    3. Definování rozsahu výběru, nejkratší shody a test na výskyt části znakového řetězce
  • Pokročilé metaznaky
    1. Vyhledávací alternativních výrazů (nebo), inverzní výběr (negace)
    2. Vyznačení podvýrazu a jeho význam pro uspořádání a náhradu textového řetězce
    3. Další vyhledávání pomocí výrazů lookbehind a lookahead
  • Stylování pomocí GREPu
    1. Srovnání možností stylování pomocí GREP a vnořených stylů
    2. Stylování určitých slov nebo výrazů
    3. Popis nekonzistentního textu
    4. Použití více znakových stylů na stejný text pomocí GREP
    5. Praktické příklady stylování cen, číselné řády,
  • Hledání a záměna pomocí GREPu
    1. Čím GREP obohacuje funkci Hledání/Záměna
    2. Popis konstrukce vyhledávacích kritérií
    3. Použití formátování a stylů jako kritérium pro Hledání/Záměna
    4. Zpětnými v hledání queries
    5. Vyčištění textu pomocí GREPu
  • Praktický projekt s Rozšířeným Hledáním/Změnou a GREPem
    1. Úprava dat generovaných z anglické databáze do prostředí české sazby
  • Odkazy na zdroje o probírané problematice na Internetu
Základní orientace v programu InDesign, základní zkušenosti s použitím textových a odstavcových stylů.
Adobe InDesign - intenzivní kurz (AIND1)
1 den (9:00hod. - 17:00hod.)