VMware vSphere: Optimize and Scale [V7] (VCP5)

Virtualizace a Cloud, VMware

Tento pětidenní kurz vás naučí pokročilé dovednosti pro konfiguraci a údržbu vysoce dostupné a škálovatelné virtuální infrastruktury. Prostřednictvím kombinace přednášek a praktických cvičení nakonfigurujete a optimalizujete funkce VMware vSphere® 7, které vytvářejí základ pro skutečně škálovatelnou infrastrukturu, a proberete, kdy a kde mají tyto funkce největší efekt. Navštivte tento kurz, abyste prohloubili své znalosti o vSphere a zjistili, jak mohou být její pokročilé funkce a ovládací prvky přínosné pro vaši organizaci.

• Configure and manage vSphere networking and storage for a large and sophisticated enterprise
  • Use VMware vSphere® Client™ to manage certificates
  • Use Identity Federation to configure VMware vCenter Server® to use Microsoft ADFS
  • Use VMware vSphere® Trust Authority™ to secure the infrastructure for encrypted VMs
  • Use host profiles to manage VMware ESXi™ host compliance
  • Create and manage a content library for deploying virtual machines
  • Manage VM resource usage with resource pools
  • Monitor and analyze key performance indicators for compute, storage, and networking resources for ESXi hosts
  • Optimize the performance of ESXi and VMware vCenter Server®
  • Discuss the purpose and capabilities of VMware vSphere® with Kubernetes and how it fits into the VMware Tanzu™ portfolio
Completion of VMware View: Install, Configure, Manage or equivalent experience with VMware View.
Completion of VMware vSphere: Install, Configure, Manage or equivalent experience with VMware vSphere.
5 dní (9:00hod. - 17:00hod.)
55 000,00 Kč (66 550,00 Kč včetně 21% DPH)
Vzdělávací partner:
TD SYNNEX AS Czech